OC White ULP-18MA-13
OCWHITE
BSW PART:
ULP-18MA-13
The remarkable Ultima® Gen2 system begins with the ProBoom® Ultima® Gen2 Low Profile Adjustable Mic Boom with its one 12” fixed horizontal microphone arm. An 18″ bolt-through riser post allows the system to grow with your studio and your needs.
Main Features:
• One 12” fixed horizontal arm
• 1-5lb. weight rating
• Black finish
• Includes all necessary tools for adjustment and installation
• 18” Vertical Modular Clamp/Bolt Through Riser Assembly included
• 5 Year Mechanical Warranty
Specifications:
• Shipping Weight: 16 lbs
• Vertical Mounting Height: 18"
• Product Line: ProBoom®
• Reach: 29" Reach